Bieżące informacje

Policjantka uczestniczyła w zdalnym spotkaniu z seniorami dotyczącym oszustw oraz różnego rodzaju zagrożeń.

Data publikacji 21.01.2021

Policjantka Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze 20 stycznia 2021 roku, uczestniczyła w zdalnym spotkaniu dotyczącym wszelkiego zagrożeń oraz oszustw popełnianych na szkodę seniorów. Udział wzięli w nim między innymi seniorzy z Przystani Twórczej Cieplickiego Centrum Kultury w Jeleniej Górze.

Nadal liczne są przypadki, w których przestępcy podszywają się pod osoby różnych zawodów między innymi: funkcjonariuszy policji, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, oficerów amerykańskich, wnuczka i wyłudzają olbrzymie kwoty od seniorów. Metoda działania oszustów jest podobna:  w celu ochrony pieniędzy oszuści wskazywali pokrzywdzonym konta, na które należy przelać oszczędności, by te były bezpieczne. Ponadto oszuści wskazują w jaki sposób należy założyć konto w banku, wpłacić na nie pieniądze, a następnie przekazać im wszystkie kody dostępów do bankowości internetowej. Te instrukcje przekazywane są zawsze telefonicznie. Ponadto pojawili się oszuści, którzy wykorzystując stan epidemii oferują do sprzedaży szczepionki na Covid-19 oraz zaświadczenia o negatywnym wyniku testów na Covid-19.

Mimo wielokrotnych apeli, zdarzają się przypadki przekazywania pieniędzy oszustom. Dlatego też ważne jest, aby osoby starsze znały metody działania przestępców: „na policjanta” czy „na wnuczka”. Policjantka przypominała, że trzeba być czujnym i ostrożnym. Pomimo tego, że przypadki oszustw oraz metody, jakimi posługują się przestępcy często nagłaśniane są w mediach, to jednak oszuści w dalszym ciągu próbują w różny sposób wyłudzić pieniądze. Niezależnie od przyjętej roli i metody, przestępca zawsze dąży do przejęcia oszczędności życia seniora.

Pamiętajmy!

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy wpłatę na konto, prosimy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności:

  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać ich na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tak zwanego „szybkiego przelewu”.
  • Nigdy nikomu nie przekazywać swoich danych: adresu, numeru PESEL czy danych dostępowych do kont bankowych.
  • Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Poradzić się rodziny, znajomych czy policjanta – numer 112.
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, należy sięROZŁĄCZYĆ, a następnie zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
  • Pamiętajmy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy.

O każdym podejrzanym telefonie pilnie informujmy POLICJĘ – numer alarmowy 112.

podinspektor Edyta Bagrowska

  • Policjantka uczestniczy w zdalnym spotkaniu z seniorami
  • Policjantka uczestniczy w zdalnym spotkaniu z seniorami
Powrót na górę strony