Ta strona używa plików cookie!
close

Akcja „Świeć przykładem „ w Szkole Podstawowej nr 1 w Piechowicach.

Data dodania: 13 października 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Piechowice

Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wspólnie z ze Strażnikiem Miejskim pojawili się w Szkole Podstawowej nr 1 w Piechowicach w ramach ogólnopolskiej akcji „Świeć przykładem”. Głównym jej celem jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

W spotkaniu ze strony policji jeleniogórskiej udział wzięła st.sierż. Beata Sosulska-Baran z Wydziału Prewencji oraz Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej w Jeleniej Górze. W zorganizowanych przez nich  zajęciach udział wzięli uczniowie, klas od I-III, nauczyciele, dyrektorzy oraz opiekunowie poszczególnych grup.

 

Głównym tematem  spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mundurowi szczególną uwagę zwrócili na obowiązek , ale również konieczność noszenia przez pieszych po zmroku poza strefą zabudowaną elementów odblaskowych, kamizelek, które mogą  ocalić życie. Apelowali również o noszenie elementów odblaskowych również w miejscach, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg, również w obszarze zabudowanym.

 

Podczas prelekcji mundurowi przekazali istotne informacje dotyczące bezpieczeństwa pieszych na drodze. Mówili o tym, że w czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej !

Prowadzący , aby podkreślić znaczenie i  różnicę widoczności pieszych po zmroku prowadzili z dziećmi ćwiczenia.

 

Na zakończenie   dzieci, młodzież i dorośli otrzymali elementy odblaskowe.

 

podinsp. Edyta Bagrowska 

Galeria

Powiązane wiadomości