Ta strona używa plików cookie!
close

Dzielnicowi dbają o bezpieczeństwo mieszkańców.

Data dodania: 14 lutego 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

Dzielnicowi z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze w swoich rejonach służbowych prowadzili działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Reagowali na informacje od mieszkańców zgłoszone na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa” W szczególności reagowali na wykroczenia w ruchu drogowym oraz rozdawali odblaski w ramach akcji „Świeć przykładem”.

Od 5 do 13 lutego 2018 roku  dzielnicowi działania prowadzili w gminie Jeżów Sudecki oraz w gminie Janowice Wielkie na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na wniosek radnych , sołtysów poszczególnych miejscowości oraz mieszkańców sprawdzili miejsca wskazane jako zagrożone.

Dzielnicowi sprawdzili miejsca gdzie dochodzi do łamania przez kierowców przepisów ruchu drogowego, w szczególności w stosunku do pieszych. Za nieustąpienie im pierwszeństwa ukarali mandatami 12 kierowców. Ponadto reagowali również na wykroczenia popełniane przez pieszych, głównie za przechodzenie w miejscach niedozwolonych, przez co stwarzali oni zagrożenie bezpieczeństwa zarówno dla siebie, jak i innych uczestników.

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Świeć przykładem” dzielnicowi prowadzili rozmowy z mieszkańcami, w tym dziećmi i młodzieżą w zakresie ich widoczności na drodze, zwłaszcza w porze wieczorowo-nocnej. Szczególną uwagę zwrócili na obowiązek, ale również konieczność noszenia przez pieszych po zmroku poza strefą zabudowaną elementów odblaskowych, kamizelek, które mogą  ocalić życie. Apelowali również o noszenie elementów odblaskowych również w miejscach, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg, również w obszarze zabudowanym.

Podczas rozmów mundurowi przekazali istotne informacje dotyczące bezpieczeństwa pieszych na drodze. Mówili o tym, że w czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej !

W trakcie tych działań rozdawali również elementy odblaskowe , szczególnie dzieciom i młodzieży .

 podinsp. Edyta Bagrowska

 

Galeria

Powiązane wiadomości