Ta strona używa plików cookie!
close

Policjanci prowadzili akcję „Pieszy kontra pojazd”, a także przypominali o odblaskach.

Data dodania: 12 stycznia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

11 stycznia 2018 roku w godzinach od 6.00 do 22.00 policjanci jeleniogórskiej drogówki w regionie przeprowadzili akcję „ pieszy kontra pojazd”. Funkcjonariusze dyscyplinowali pieszych i kierowców, którzy nie przestrzegali przepisów z zakresu ruchu drogowego.

Policjanci podczas tych działań zwrócili szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych. Chodzi tu głównie o ich zachowanie  w obrębie oznakowanych przejść, gdzie kierowców obowiązuje zasada szczególnej ostrożności. W trakcie działań dyscyplinowali również pieszych, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów. Nagminnym wykroczeniem popełnianym przez tych uczestników ruchu drogowego jest przechodzenie na czerwonym świetle ( za co grozi mandat karny w wysokości 100 zł)  przechodzenie w miejscu niedozwolonym
( za co grozi mandat karny w  wysokości 50 zł),  lub wchodzenie wprost pod nadjeżdżający pojazd.

 

W trakcie tych działań funkcjonariusze ukarali mandatami za popełnione wykroczenia 21 pieszych, głównie za  przechodzenie w miejscach niedozwolonych i na czerwonym świetle, a 5 pouczyli.  Policjanci ukarali również mandatami 27 kierujących, głównie za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, 9 pouczyli, a 4 za popełnione wykroczenia odpowie przed sądem.  

 

Celem tych działań jest wpojenie pieszym oraz kierującym obowiązku stosowania się do przepisów z zakresu ruchu drogowego, które niejednokrotnie lekceważą i lekkomyślnie narażają swoje zdrowie i życie.

Ponadto policjanci  apelowali do pieszych o to, aby nosili elementy odblaskowe, które mogą uratować ich życie. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i.in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

 

podinsp. Edyta Bagrowska

 

Powiązane wiadomości