Ta strona używa plików cookie!
close

Ruszyła kampania pn. „WSPÓLNIE DLA BEZPIECZEŃSTWA NA STOKU”

Data dodania: 16 stycznia 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra Kraj

Zima rozpoczęła się na dobre. Jak co roku na stokach narciarskich pojawia się wielu miłośników aktywnego wypoczynku. Również jak co roku nad bezpieczeństwem narciarzy i snowboardzistów czuwają policjanci, dbając o przestrzeganie prawa i edukując w zakresie zasad zachowania bezpieczeństwa na stokach.

Ruszyła kampania pn. „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku”, której celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Kampania została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Inauguracja kampanii w Polsce miała miejsce w Zakopanem na terenie Górnej Równi Krupowej podczas obchodów Światowego Dnia Śniegu, a uczestniczyli w niej przedstawiciele Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz miejscowej Komendy Powiatowej Policji. W kotlinie jeleniogórskiej inauguracja kampanii odbyła się w Szklarskiej Porębie i w Karpaczu, podczas Światowego dnia Śniegu.

Szósta edycja Światowego Dnia Śniegu, odbyła się 15 stycznia br.,  dlatego też policyjne patrole narciarskie, w tym policyjni instruktorzy pojawili się na stokach w Szklarskiej Porębie i w Karpaczu. W Szklarskiej Porębie pełnili służbę na stoku SKI Arena w godzinach od 10.00 do 16 .00 , a w Karpaczu na Kopie w godzinach od 9.00 do 15.00. Policyjni instruktorzy tego dnia udzielali najmłodszym bezpłatnych lekcji jazdy na nartach, jak również  informowali o zasadach bezpiecznego spędzania czasu na stoku czy też podczas  różnego rodzaju zabaw na śniegu .

W policyjnych patrolach narciarskich w tym sezonie uczestniczyć będzie 20 funkcjonariuszy. Policyjne patrole pełnią służbę się na stokach głównie w weekendy,  w okresach świątecznych, gdy jest większy ruchu turystyczny, natomiast  od 16 stycznia br. , w dzień rozpoczęcia ferii zimowych w Polsce  pełnić służbę  będą również w dni powszednie.

Policyjne patrole narciarskie wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad. W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji stosują pouczenia lub będą nakładać mandaty karne.  Przypominam, że w przypadku osób nietrzeźwych, które spowodują wypadek na stoku, zarówno chodzi tu o sprawców, jak i pokrzywdzonych to towarzystwo ubezpieczeniowe z tego tytułu może odmówić wypłaty odszkodowania. Z dniem 31 stycznia 2010 roku wszedł w życie nowy przepis, który nakłada na dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia obowiązek jazdy na stokach narciarskich w kaskach. W przypadku lekceważenia tego obowiązku funkcjonariusze będą karać mandatem rodziców czy opiekunów, a w przypadku odmowy przyjęcia będą kierować wnioski o ukaranie do sądu. Należy pamiętać jednak o tym, że nie chodzi tu o kary, ale o to, że kask ma chronić życie i zdrowie dzieci i młodzieży.

Funkcjonariusze czynią starania, aby na stokach obok regulaminów obiektów narciarskich znajdował się również dekalog narciarski opracowany przez FIS, który jest swoistym kodeksem drogowym na stokach. Policjanci nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem narciarzy, ale również pomagają ratownikom GOPR w udzielaniu pierwszej pomocy – co roku policjanci, którzy pełnią służbę w patolach narciarskich uczestniczą w kursie udzielania pierwszej pomocy. Jest to niezwykle ważna umiejętność ponieważ często policjanci jako pierwsi muszą zareagować na sytuację zastaną na stoku.

Kampania  pn. „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” prowadzona jest pod dwoma hasłami, adresowanymi do różnych odbiorców: do dorosłych – „Odpowiedzialni na stoku” oraz do dzieci – „Stok nie jest dla bałwanów”. Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Polski Związek Narciarski, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz Polska Organizacja Turystyczna. Kampanię wspiera także Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w KGP.

W ramach przedsięwzięcia do uczestników aktywnego wypoczynku w górach (zarówno dorosłych jak i dzieci) trafi sto tysięcy kieszonkowych informatorów, w których znajduje się m.in. Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oraz numery telefonów ratunkowych. Podczas organizowania konkursów i zabaw, polegających na wykazywaniu się znajomością reguł i zasad oraz szczególną sprawnością, będzie można wygrać różne nagrody rzeczowe, w tym m.in. kaski narciarskie, które zostały zakupione ze środków Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017 i przekazane przez MSWiA na potrzeby kampanii.

Elementem kampanii jest również konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu Reguł FIS organizowany przez Komendę Główną Policji oraz Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN pod hasłem „Stok nie jest dla bałwanów”. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 20 lutego 2017 r. pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką rysunkową, malarską lub przy użyciu programów komputerowych na adres Komendy Głównej Policji. Regulamin oraz kartę zgłoszenia do konkursu można znaleźć na stronie internetowej Policja.pl.

Podczas inauguracji kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” prezentowano również funkcjonującą od 5 października 2016 r. na terenie całego kraju aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której zgłoszono dotychczas blisko 175. 000 zagrożeń.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Policja.pl i zapoznanie się z tym narzędziem, będącym kolejną platformą wymiany informacji pomiędzy Policją a społeczeństwem.

 

KGP

Podinsp. Edyta Bagrowska

Galeria

Powiązane wiadomości