Ta strona używa plików cookie!
close

"BEZPIECZNE FERIE" 2018.

Data dodania: 3 stycznia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

W związku z feriami zimowymi w Jeleniej Górze i na terenie powiatu policja jeleniogórska prowadzić będzie działania ukierunkowane na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży spędzającej zimowy wypoczynek w naszym regionie oraz na rzecz bezpieczeństwa dzieci z naszego powiatu, które będą wyjeżdżały na zimowiska w dniach od 15 stycznia do 25 lutego 2018 roku.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze już od 12 stycznia br. prowadzić będą  działania polegające głównie na:

·         Wzmożonych kontrolach autobusów, busów oraz innych pojazdów, którymi przewożone są dzieci podczas zimowego wypoczynku,

·         Kontroli miejsc zorganizowanego wypoczynku na terenie powiatu, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa dzieci jako uczestników ruchu drogowego,

·         Prowadzić będą spotkania profilaktyczne z dziećmi na zimowiskach, podczas których omówią zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

 

W związku z tym, wzorem lat ubiegłych istnieje możliwość sprawdzenia , po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod nr 997 lub do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze pod numerami : 75/75-20-581, 75/75-20-337 stanu technicznego autobusów, busów , uprawnień i stanu trzeźwości kierujących .

 

Dodatkowo uruchomiony zostanie stały punkt kontroli autobusów  wyjeżdżających z dziećmi z naszego regionu. Punkt ten będzie na ul. Sobieszowskiej  w Jeleniej Górze w dniach od  12.02.18 -25.02.18 roku w godzinach od 07.00 do 10.00. (Kontrolę należy wcześniej uzgodnić z oficerem dyżurnym KMP pod nr 997 lub z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KMP)

 

Opracowaliśmy również kilka wskazówek dla rodziców, których dzieci wyjeżdżają na zorganizowany wypoczynek. Zalecamy, aby:

 

·         dokładnie sprawdzić, komu powierzamy opiekę nad swoim dzieckiem,

·          ustalić, jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe,

·          sprawdzić czy osoba ta wcześnie organizowała już jakieś tego typu imprezy, spotkania a jeżeli tak, to jakie wrażenia wynieśli uczestnicy ,

·          ustalić dokładny adres przebywania dziecka, warunki socjalne i opiekę medyczną,

·          precyzyjnie ustalić środki przewozowe. W razie wątpliwości, co do stanu technicznego np. autobusu należy powiadomić o tym policję drogową lub najbliższą jednostkę Policji,

·         dziecko wyposażyć w wykaz zabranych przedmiotów. Najbardziej wartościowe z nich oznaczyć (np. poprzez naszycie inicjałów),

·         przekazać dziecku drobną kwotę pieniędzy oraz kartkę z dokładnym adresem domowym i numerami telefonów - do domu, do pracy rodziców (można włożyć do walizki gotowe, zaadresowane koperty z naklejonymi znaczkami),

·         porozmawiać z dzieckiem o różnych sytuacjach w jakich może się znaleźć. Poradzić mu, co wtedy należy zrobić przede wszystkim. Na dorastające dziewczyny czyhać może także inne niebezpieczeństwo. Trzeba o tym szczerze porozmawiać.

Ponadto w okresie zimowym na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw, które kryją się w nieprawidłowej organizacji zabaw,:

 

·          „ślizgania” się na zamarzniętych powierzchniach zbiorników wodnych (stawy, rzeczki), zabawy na śniegu na terenach bezpośrednio sąsiadujących z jezdniami, - obrzucanie przejeżdżających pojazdów „kulkami śnieżnymi”. O tym należy z dzieckiem porozmawiać i bezwzględnie przestrzec, że takie zabawy mogą skończyć się tragicznie. Ślizganie się na skutej lodem rzece czy stawie może doprowadzić do ciężkich kontuzji, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Nie zapominajmy o tym!

 

Natomiast, jeżeli dziecko podczas tych ferii pozostaje w domu to należy z nim, co pewien czas przeprowadzić rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem). Oto kilka wskazówek dla rodziców:

 

1.    Naucz swoje dzieci, aby podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi (odwiedziny nieznajomych, krewnych, posłańców z pracy, a także innym dzieciom).

2.    Zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko (najlepiej w kieszeni ubrania szczelnie zamkniętej, a nie na szyi lub pod słomianką).

3.    Zapewnij dziecku bezpieczną zabawę w domu - zamontuj w drzwiach mocne zamki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone, poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych, jeśli masz telefon, zadzwoń o różnych porach, schowaj przed dzieckiem wszelkie lekarstwa.

4.    Nie pokazuj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów.

5.    Bezwzględnie zakazuj dzieciom wsiadania do samochodów kierowanych przez obcych, wsiadania z obcymi do windy, oddalania się z obcym lub przyprowadzania nieznajomych do domu. Musisz zrobić wszystko by Twoje dziecko było nieufne wobec obcych.

6.    Nie zezwalaj dziecku na późne spacery, pobyt w miejscach nieznanych.

7.    Poznaj dokładnie rozkład zajęć dziecka w trakcie zimowego odpoczynku, jego kolegów, znajomych - zanotuj ich adresy i telefony.

8.    W domu obok telefonu powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy: Taty, Mamy lub bliskich członków rodziny (np. dziadków). Również warto wskazać numery telefonów do Policji, Straży Pożarnej.

W okresie ferii na stokach kotliny jeleniogórskiej służbę pełnić będą również policyjne patrole narciarskie.

 

Policja przypomina!

Zgodnie z  przepisami dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i snowboardzie w kaskach. W przypadku nie stosowania się do tego obowiązku opiekunowie lub rodzice mogą zapłacić grzywnę. Ponadto kara grzywny grozi również narciarzom i „snowbordzistom”, którzy będą jeździć w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.

 

Policyjne patrole narciarskie wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad. W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji stosują pouczenia lub będą nakładać mandaty karne.

 

Mamy nadzieję, że te wskazówki skierowane do rodziców, opiekunów w bezpośredni sposób przyczynią się do tego, że ze swojej strony uczynią wszystko, aby te ferie były dla ich pociech spokojne, wesołe, a przede wszystkim bezpieczne.

podinsp. Edyta Bagrowska

Powiązane wiadomości