Ta strona używa plików cookie!
close

Żyj Bezpiecznie

Data dodania: 1 grudnia 2015 r.

Bezpieczeństwo w środkach komunikacji

* Jeśli możesz podróżuj w znajomym towarzystwie.

 

Unikaj pustych przedziałów lub tych, w których znajdują się osoby nietrzeźwe, podejrzanie wyglądające.

 

* Jeżeli podróżujesz sam, w autobusie siadaj jak najbliżej kierowcy, w pociągu zajmuj miejsca blisko drużyny konduktorskiej lub wagonu restauracyjnego.

 

* Podczas podróży pociągiem zajmuj najlepiej miejsce w przedziale, w którym znajduje się rodzina z dziećmi lub osoby w starszym wieku.

 

* Nie zostawiaj bagażu bez nadzoru. Jeśli kasujesz bilet w autobusie nie kładź jednocześnie torebki na siedzeniu.

 

Gdy wsiadasz do zatłoczonego autobusu, tramwaju lub pociągu zdejmij plecak! Nawet nie poczujesz, kiedy znikną z niego wartościowe przedmioty.

 

Wartościowe przedmioty staraj się trzymać w zamkniętej, wewnętrznej kieszeni torby lub kurtki.

 

Staraj się nie spać podczas podróży. Jeśli jesteś w grupie, przynajmniej jedna osoba musi czuwać.

 

* Nie przyjmuj poczęstunku od przypadkowo poznanych osób. W ten sposób złodzieje często usypiają swoje ofiary, a następnie je okradają.

 

* Nie trzymaj dokumentów, kluczy i pieniędzy w jednym miejscu. Dokumenty powinniśmy przechowywać w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a pieniądze rozdzielone na kilka części schowane w różnych miejscach. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie drobnej gotówki w kieszeni zewnętrznej - na bilety lub małe wydatki.

 

* Rzeczy podręczne trzymaj na wierzchu tak, aby sięgając po nie, nie trzeba było wyciągać całej zawartości bagażu.

 

* Zachowaj szczególną czujność podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji zbiorowej, gdy panuje tłok łatwo stać się ofiarą złodziei kieszonkowych.

 

* W sytuacji, gdy twoje dziecko musi samotnie podróżować, bezwzględnie pozostaw je pod opieką konduktora lub kierowcy autobusu (wymień się z nim numerami tel. komórkowych).