Bieżące informacje

Działania jeleniogórskich policjantów w związku z pandemią.

Data publikacji 29.03.2021

Jeleniogórscy policjanci w obliczu obowiązujących obostrzeń na terenie całego kraju w dalszym ciągu sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do przepisów związanych z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa epidemicznego w miejscach publicznych oraz nadal weryfikują, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w miejscach zamieszkania. Nie lekceważmy problemu, zadbajmy o siebie i innych, nie przeszkadzajmy służbom, szanujmy pracę wszystkich, którzy chcą nam pomóc.

Jeleniogórscy policjanci koncentrują się na kontroli przestrzegania obowiązujących przepisów wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów. Mundurowi w ramach działań, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, prowadzą intensywne kontrole różnych miejsc w przestrzeni publicznej, w których obowiązuje konieczność zakrywania nosa i ust. W miniony weekend funkcjonariusze ujawnili 52 osoby, które zlekceważyły ten obowiązek. Zostały one ukarane mandatami lub skierowano wobec nich wnioski do sądu.

Funkcjonariusze nadal będą uświadamiać jak ważne jest przestrzeganie obowiązujących zasad i ograniczeń w walce z koronawirusem. W przypadku ich lekceważenia będą reagować, ponieważ wprowadzone obostrzenia mają pomóc w walce z COVID-19, a ich nieprzestrzeganie łączy się z narażeniem zdrowia i życia dla innych osób.

Policjanci wspólnie z pracownikami innych służb dokonują sprawdzeń placówek handlowych, obiektów gastronomicznych, hoteli, siłowni i klubów fitness. Mundurowi dbają również o bezpieczne przemieszczanie się osób podróżujących środkami komunikacji miejskiej. Takie działania nie przyniosą jednak zamierzonego celu jakim jest zakończenie rozprzestrzeniania się wirusa, jeżeli wspólnie o to nie zadbamy.

Wciąż przybywa osób zarażonych Covid-19, a co za tym idzie rośnie liczba osób poddanych kwarantannie. Policjanci każdego dnia odwiedzają osoby, które są objęte izolacją i sprawdzają, czy pozostają oni w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Zachęcamy również do zainstalowania aplikacji w telefonie pn „Kwarantanna domowa”, która znacznie ułatwi pracę wszystkim służbom. Aplikacja jest dostępna, bezpłatna, bezpieczna i prosta w obsłudze.

Wykażmy się odpowiedzialnością i dbałością o życie i zdrowie przede wszystkim własne i swoich najbliższych. Nie bójmy się prosić o pomoc osoby, które są zdrowe i pomogą nam przetrwać okres choroby. Wiele sklepów oferuje sprzedaż swoich artykułów z dostawą do domu. Jeśli mamy informację o osobach starszych wymagających szczególnej dbałości o zdrowie informujmy ośrodki pomocy społecznej bądź inne instytucje pomocowe.

Wzajemne zrozumienie i respektowanie obowiązujących obostrzeń w tym trudnym czasie znacząco wpłyną na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Więcej na temat aktualnie obowiązujących przepisów można znaleźć na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

podinsp. Edyta Bagrowska

źródło:KWP Wrocław

 

 

  • Jeleniogórska policjantka w trakcie sprawdzania osób przebywających na kwarantannie
  • Jeleniogórska policjantka w trakcie sprawdzania czy mieszkańcy stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa
Powrót na górę strony
Policja